To co powinien wiedzieć każdy zainteresowany

Pragniemy zwrócić Twoją uwagę, wciąż nową i rozwijającą się na polskim rynku - inną niż wcześniejsze - dyscyplinę sportową Kitewing.

Co to jest skrzydło Kitewing?

Kitewing to opracowana i opatentowana kilka lat wcześniej w Finlandii hybryda lotni i żagla windsurfingowego. Takie zestawienie czyni ten pędnik niezwykle wszechstronnym. Jego konstrukcja to symetryczny maszt wraz z bomem i poprzeczkami, a całość wykonana jest z bardzo lekkich materiałów, przez co waga pędnika jest nieodczuwalna, nawet po wielu godzinach zabawy.
Skrzydło posiada bardzo dobrą aerodynamikę – czyli jest całkowicie sterowne, bardzo dobrze wywarzone i stabilne również przy nierównomiernych podmuchach wiatru.

Jakie możliwości daje Kitewing?

Główną zaletą tego pędnika jest jego całkowita autonomiczność względem ośrodka, w którym się poruszamy – ponieważ nie jest mocowany do żadnej deski, wózka itp. sprzętów sportowych. Za pomocą Kitewing można poruszać się na nartach, snowboardzie, na rolkach, na łyżwach, na mountainboard’zie, dirtboard’zie (rowerku grawitacyjnym), czy na deskach przeznaczonych do sportów wodnych. Ta zaleta daje możliwość uprawiania Kitewing przez cały rok.

Dużym atutem jest fakt, iż nie jesteśmy ograniczeni tylko do stoków narciarskich, ponieważ wraz z wiatrem możemy cieszyć się, żeglowaniem po śniegu na pobliskich otwartych, ośnieżonych polanach. A gdy wiatr nabiera odpowiedniej mocy jazda na nartach lub snowboardzie pod górę, cieszy jeszcze bardziej.

Natomiast dla osób które pragną poszerzyć swoje doznania, przy bezwietrznej pogodzie zjazd po trasach narciarskich wraz ze skrzydłem, nabiera trzeciego wymiaru - pęd wytwarzany przy zjeździe sprawia, że skrzydło działa jak dodatkowe oparcie, które ułatwia jazdę na nartach. Natomiast przy większej prędkości Kitewing daje możliwość wzniesienia się ponad trasę i szybowanie kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów nad śniegiem wraz ze spadkiem stoku.

Czy Kitewing jest łatwy do opanowania?

Nie da się ukryć, że koniecznym do uprawiania tego sportu jest umiejętność poruszania się na nartach, snowboardzie lub innym środku transportu tego typu, w stopniu dość dobrym, zwłaszcza w przypadku zjazdów ze stoków. Jednak gdy to mamy już opanowane, sposób przemieszczania się za pomocą Kitewing, jest intuicyjny, a nauka w odniesieniu do innych wyczynowych sportów szybka i skuteczna – w rzeczywistości – opanowanie skrzydła w stopniu dość zaawansowanym, przy odrobinie własnego wysiłku, trwa zwykle od 1 do 3 godzin. Jeżeli chcemy te efekty przyspieszyć lub zintensyfikować, nic nie stoi na przeszkodzie by poprosić o profesjonalną instruktorską pomoc.

Bezpieczeństwo, a Kitewing?

Ludzie często mylą Kitesurfing lub Landkiting, z Kitewingiem, przez co kojarzą ten sport z czymś bardzo ekstremalnym i niebezpiecznym, tym czasem Ci, którzy już mieli okazję popróbować jazdy z Kitewing, szybko przekonali się, że jest to bardzo bezpieczna dyscyplina, nie ustępująca jednak swym potencjałem innym sportom ekstremalnym. Wykorzystanie możliwości pędnika całkowicie zależy od osoby która go używa – tu skrzydło nie porwie nas w górę samo od siebie oraz nie przeciągnie bezwiednie po terenie. Kitewing z uwagi na bardzo dopracowany profil nie jest podatny na podmuchy wiatru, a w pozycji neutralnej – całkowicie jest od niego niezależny. Warto także zapamiętać, że w każdym momencie możemy wczepić się ze skrzydła, ustawić je w pozycji neutralnej względem wiatru, lub w krytycznym przypadku wypuścić je z rąk.

Ile to waży?

Skrzydło przy wietrze (zarówno rzeczywistym, jak i pozornym – przy zjeździe ze stoku) posiada pewną nośność, przez co samo utrzymuje się w powietrzu. Tak więc ciężar skrzydła podczas jazdy równa się zero. Jest kilka modeli Kitewing, różnej wielkości, jednak całkowita waga skrzydeł waha się w okolicach 6-7kg.

Gdzie rozpocząć przygodę z Kitewing?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą niezwykle ciekawą dyscypliną do odwiedzenia działu TEAM oraz PUNKTY KW na naszej stronie.

Kontakt: email: biuro@WithTheWind.pl